Вы здесь
Главная > Политика > Экономика > Українсько-турецький газовий хаб

Українсько-турецький газовий хаб

Українсько-турецький газовий хаб

Президент України Петро Порошенко запропонував прем’єрові Туреччини Ахмету Давутоглу розглянути можливість використання Анкарою українських підземних сховищ газу для зберігання енергоресурсу. У нинішніх політичних та економічних умовах для Туреччини ця пропозиція може стати вигідною не лише для простого зберігання, а й для інвестування у проект створення хабу на основі ПСГ України. Водночас Туреччина увійде в прямий конфлікт із ЄС щодо майбутнього впливу на українські сховища.

Конфлікт Туреччини та Росії на економічному та політичному грунті відкривають для України можливість залучення нового партнера для розвитку підземних сховищ. З одного боку, для цього необхідно буде вносити зміни у законодавство. Адже два закони – «Про ринок природного газу» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо реформування системи управління єдиною ГТС України» – забороняють участь інших країн, окрім держав ЄС і США. З другого боку, Туреччині не можна буде завадити використати співпрацю з існуючими юридичними особами в ЄС для оренди ПСГ України.

Зацікавленість Туреччини у підземних сховищах полягає в тому, що за споживання 46 млрд куб. м газу власні ПСГ становлять лише 2,6 млрд куб. м. Також триває будівництво ПСГ на 1 млрд куб. м вартістю $725 млн, з яких $400 млн виділив Світовий банк.

До того ж Україна і Туреччина мають досвід кооперації в питанні використання ГТС. Турецькі компанії 1995 року започаткували співпрацю щодо українських підземних сховищ. 1997-го було створено компанію «Газтранзит», яку заснували «Укргазпром» («Нафтогаз України») і «Газпром», їм належить по 40%. Ще майже 20% належить турецькій фірмі «Турусгаз». Тому за наявного економічного рішення з боку Туреччини процес створення турецько-українського газового хабу може бути реалізовано у стислі терміни. Про це пише Forbes.

Коментар Media Sumy

Питання розвитку української газотранспортної системи є стратигічним для України з еконмічної і політичної точки зору. До газотранспортної системи належать газові сховища і магістральні трубопроводи, на данній час вони знаходяться в дкржавній власності. Багатьма експертами піднімалось питання необхідності вирішення проблеми яка заключається в побудові Росією обхідних газопроводів. Як рішення проблеми розглядали створення концорціуму спільно з европейськими компаніями. Даний варіант має як свої переваги так і недоліки.

Але на нашу думку найбільш оптимальним шляхом вирішення даної проблеми було б створення власного терміналу з транспортування скрапленого газу в Одеській області. Це дало б можливість не тільки відмовитись від російського газу взагалі а й постачати газ до країн Европи. Отримувати енергоресурси можно було б з будь якої країни-експортера, включаючи Іран, ОАЕ, Саудівської Аравії, Бахрейн, Катар та інші. Така деверсифікація допомогла б знизити ціну  для україньких споживачів. Ідея даного проекту розглядалася ще за президенства Януковича, але тоді все закічилось корупційним скандалом. На сьогднішній день створення власного LNG терміналу  є дуже актуальними і для його інвестування можна залучити інвсторів з усього світу включаючи Туреччину.

comments powered by HyperComments
Media Sumy
Media Sumy
Информационный портал г.Сумы с обзорами и статьями, которые отображают последние события города, области и Украины в сфере политики, экономики, общества и досуга.
Top