Вы здесь
Главная > Общество > У Росії – «Георгівська стрічка», а в Україні – червоний мак…

У Росії – «Георгівська стрічка», а в Україні – червоний мак…

червоний мак

У березні минулого року указом Президента України запроваджено День пам’яті та примирення, який відзначається 8 травня. Відтоді символом цього дня, як і 9 травня (свято перемоги над нацизмом у Другій світовій війні) стала квітка червоного «маку пам’яті». У 2016 році такий символ використовуватиметься з гаслом «Пам’ятаємо, перемагаємо».

У полі Фландрії поміж хрестами гойдає вітер мак рядами…

До речі, у світі емблема червоного маку означала пам’ять про загиблих із початку XX століття. Використання квітки маку як символу пам’яті у світі інспіроване віршем канадського військового лікаря Джона Мак-Крея «У полі Фландрії», що починається словами: «У полі Фландрії поміж хрестами / Гойдає вітер мак рядами, / Щоб знали місце, де ми є…». Символ уперше був використаний Американським легіоном для вшанування пам’яті американських солдатів, що полягли під час Першої світової війни. Він поширений у Західній Європі (особливо у Великій Британії), Північній Америці та Австралії.

Використаний у вірші символ підхопила викладачка Університету Джорджії, США Моїна Майкл. У листопаді 1918 року під враженням від твору Маккрея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру», де заприсяглася завжди носити червоний мак у пам’ять за загиблими. Після 1918 року Моїна Майкл займалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів війни. Для того, щоб зібрати необхідні кошти, Майкл запропонувала продавати штучні маки із шовку.

Саме так квітка червоного маку стала символом пам’яті жертв Першої світової війни, а згодом – жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи із 1914 року. Після Першої світової війни маки стали символічно вважати кров’ю солдатів, загиблих на полі бою. Після поховання убитих у Фландрії, кілька років пустинні поля зацвіли сотнями тисяч червоних маків. Сьогодні в усьому світі мак вважається символом пам’яті про загиблих солдатів у часи Першої та Другої світової війни.

Квітка чи слід від кулі

В Україні червоний мак вперше використано на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році.

Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого –кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою зазвичай розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та1945) та гасло «Ніколи знову».

Червоні маки, роки 1945-2015 та гасло «Пам’ятаємо, перемагаємо» розміщені також на аверсі ювілейної медалі «70 років Перемоги над нацизмом», заснованої Президентом України 29 квітня 2015 року.

Як відомо, запропоновану Росією у 2005 році у якості символу Перемоги так звану «Георгієвську стрічку», останнім часом було остаточно дискредитовано та зганьблено використанням окупантами під час терористичних акцій та військової агресії. Червоний мак – міжнародний символ, що, на відміну від смугастих стрічок, не несе жодного ідеологічного та політичного підтексту.

Олександр Фомін

За матеріалами прес-служби ОДА

comments powered by HyperComments
Media Sumy
Media Sumy
Информационный портал г.Сумы с обзорами и статьями, которые отображают последние события города, области и Украины в сфере политики, экономики, общества и досуга.
Top