Вы здесь
Главная > Общество > На Сумщині медикам влаштують «шокову терапію»?

На Сумщині медикам влаштують «шокову терапію»?

скорочення ліжкового фонду

У цьому році скорочення ліжкового фонду у Сумській області в лікувальних закладах складе 2 929 місць. У регіони доведений норматив забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками — не більше 60-ти у розрахунку на 10 тис. населення. Наразі в області припадає  87 ліжок на 10 тисяч мешканців області.

Зміни в галузі охорони здоров’я впершу чергу вдарять по медичним працівникам, упевнена голова обкому профспілки працівників культури Лариса Маслова. «В Україні й досі функціонує стара практика розрахунку кількості медичного персоналу відповідно до кількості ліжок в лікувальних закладах. При зменшенні нормативу ліжок автоматично постає питання скорочення кількості медичних працівників. Виходячи з постанови Кабміну, Сумська область повинна скоротити ліжковий фонд на майже  3000 тисяч ліжко-місць. Це практично його третина. При такій оптимізації мова йде про суттєве вивільнення працівників галузі охорони здоров’я області», — зазначає вона.

В Управлінні охорони здоров’я ОДА переконують, що в області є резерви для збереження кадрів.

-Сьогодні на Сумщині в штатні розписи лікувальних закладах необхідно ввести 7 тис. посад, з яких тільки лікарських — 1700, — говорить заступник начальника управління Надія Лисенко. — Більше того, наразі в області відкритих вакансій — близько півтисячі.

Посадовець також зазначила, що після скорочення ліжкового фонду можливий перерозподіл працівників між лікувальними закладами. Оскільки галузь гостро відчуває потребу в кадрах на периферії – на первинній ланці охорони здоров’я, — то скоріше за все тим медикам, яких зачепитьчергова хвиля оптимізації, пропонуватимуть їхати працювати у село. Щоправда, тут постає запитання: яким чином і куди працевлаштовуватимуть вузькопрофільних фахівців? На жаль, його Надія Лисенко не прокоментувала. Та, схоже, саме тут може виникнути проблема.

  • Приміром планується суттєве скорочення ліжко-місць в психіатричній службі, — говорить Лариса Маслова. — Куди працевлаштують лікарів-психіатрів при оптимізації ліжкового фонду профспілці поки що незрозуміло. Оскільки вони не стануть за один день сімейними лікарями. Їх перепідготовка потребує часу. І піврічними курсами тут не обійтися. Фактично це буде друга вища освіта. А за чий рахунок відбуватиметься перенавчання? Чесно кажучи, й чи захочуть медичні працівники зриватися і їхати з сім’єю у район або село. Це стосується всіх медичних працівників, які постраждають внаслідок скорочення ліжкового фонду в області, бо держава сьогодні не гарантує елементарних речей – житла і достойної оплати праці.

Зазначимо, що наразі заробітна плата в галузі найнижча в Україні. В середньому по Сумській області вона становить 2648 грн. Якщо окремо взяти обласні заклади охорони здоров’я, то там медики отримують у середньому 2778 грн, у районних — 2458 грн, у Сумах — 2660 грн. Для порівняння: середня заробітна плата в народному господарстві — 4195 грн. Що стосується квартирного питання, то хоч на Сумщині практично всі райони прийняли і затвердили програми зі стимулювання медичних працівників їхати працювати  в районні центри і села, але поки що вони не дуже спрацьовують. Приміром,  минулого року медичним працівникам не виділялося жодного квадратного метра житлової площі. Та й  раніше — всього одна-дві квартири.

«Занепокоєння викликає доля молодих лікарів, — зазначає профспілковий лідер.- Згідно з ст. 42 Кодексу законів про працю при скороченні чисельності штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці,  переважне право залишитися на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією та продуктивністю праці. Зрозуміло, що головні лікарі віддаватимуть перевагу досвідченим фахівцям».

Виходить, що саме молоді доведеться або звільнятися, або їхати працювати у село? У зв’язку з цим постає питання: як готувати заміну досвідченим фахівцям?! Адже, сьогодні в області 30% медичних кадрів — це фахівці пенсійного та передпенсійного віку. А щоб виростити, наприклад, хорошого хірурга, необхідно щонайменше 10 років. З сімейного ж лікаря на хірургів просто так не перекваліфіковуються… Словом, запитань тут більше, ніж відповідей.

comments powered by HyperComments
Top