Вы здесь
Главная > Общество > На Сумщині знайшли агентів змін

На Сумщині знайшли агентів змін

Громадянська освіта як відповідь на суспільні виклики

Дискусія «Громадянська освіта як відповідь на суспільні виклики», що відбулась у Сумах, стала свого роду «лакмусовим папером». І допомогла зрозуміти – наскільки кожна людина може стати впливовою і водночас відповідальною за процеси, що відбуваються у державі.

Ініціатором заходу стала голова Асоціації тренерів, психологів, коучів, консультантів Оксана МУСІЄНКО.

«На моє рішення організувати такий майданчик для спілкування вплинули дві цінності – відповідальна свобода і відповідальна взаємодія. Думаю, нам усім час прокинутися, вийти за межі звичного кола спілкування, із facebook-простору – у реальне життя. І поглянути на суспільні українські реалії через призму власної відповідальності», — говорить Оксана.

Учасниками дискусії стали політики, науковці, журналісти, експерти, правозахисники, промисловці, громадські активісти, причому не лише із Сум, а й Охтирського, Недригайлівського, Великописарівського та Липоводолинського районів.

Чи справді формування громадянського суспільства є довгою та невдячною справою? Конфронтація чи конструктив характеризують взаємодію державних інституцій та громадянського суспільства? Чи насправді для сучасних українців їх «хата скраю?» На ці та інші питання і пробували віднайти відповідь учасники дискусії.

Думки звучали різні, але у багатьох аспектах присутні мали спільне бачення. Зокрема, у тому, що громадянської освіти Україні катастрофічно не вистачає, а це відображається не лише на суспільних процесах, але й в інституті сім’ї. Що саме психологія споживача, причому часто безвідповідального, гальмує розвиток країни. Що криза громадянської освіти часто пов’язана з відсутністю елементарної комунікації між людьми…

Цікаву класифікацію добрих громадян, за даними досліджень американських вчених, запропонував керівник Центру освіти для дорослих Юрій ПЕТРУШЕНКО.

Отже, для прикладу, волонтер, який готує їжу для бідняків – це особисто відповідальний громадянин. Той, хто організовує харчування бідних – громадянин-учасник. Ну а той, хто досліджує явище бідності та докладає зусиль для вирішення цієї проблеми у більш глобальному розрізі – громадянин, орієнтований на справу.

Українському суспільству насправді бракує і перших, і других, і третіх. Навіть при тому, що громадська активність за останні роки зросла, активних громадян залишається все ще 2-3% — вважає голова антикорупційної правозахисної агенції Олег ПАВЛЕНКО. Звісно, така кількість бути реально впливовою не може.

Звичайно, не варто скидати з вагів і економічний фактор та величезну прірву, що утворилася між містом і селом. «Люди просто виживають, відірвані від суспільних процесів. Про яку громадянську освіту тут можна говорити?» — зауважила директор Будинку культури з Липоводолинського району Олена СИМОНЕНКО.

Та як би там не було, процес формування громадянського суспільства є невідворотнім. І в цьому сенсі учасників дискусії можна вваждати агентами змін. «Якщо ти не управляєш собою, тобою будуть управляти інші, — вважає політик та аграрій Сергій КАРПЕНКО. — Лише об’єднавшись, вибудувавши спільну стратегію, спираючись на духовні цінності і культуру, можна досягнути високих результатів».

Фото автора.

comments powered by HyperComments
Top