Вы здесь
Главная > Политика > Чому чиновники не хочуть жити ProZorro?

Чому чиновники не хочуть жити ProZorro?

Продажність, підкупність, хабарництво та відкати. Від такої сумної реальності Україна стогне вже не один десяток років. Системною корупцією, на жаль, просякнуте все в нашій державі. І найбільше зловживань там, де обертаються бюджетні кошти.

Наша держава вже давно потребує ургентного хірургічного втручання, особливо в державних закупівлях. Минулого рокув нашій країні нарешті запустили електронну систему державних закупівель«ProZorro». Вона повинна зробити процес придбання товарів, робіт та послуг за бюджетні кошти відкритими, прозорими і доступними для всіх. А головне — зекономити державі мільярди гривень, які осідають в кишенях нечистих на руку чиновників.

Здавалося б, що після Революції Гідності у нас в цьому зацікавленівсі. А надто  ті, хто завдяки гаслам про негайну боротьбу з корупцією отримав посаду чи мандат. Проте , вітчизняна статистика свідчить про протилежне. Сьогодні чиновники, які розпоряджаються бюджетними коштами, а це в першу чергу керівники органів виконавчої влади, а також державних підприємств, лікарень тощо не поспішають здійснювати закупівлі прозоро. Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману навіть довелося пригрозити керівникам областей їхнім звільненням, якщо за два місяці – до 1 серпня — ввірені їм регіони повністю не перейдуть на систему електронних державних закупівель.

прозоро 22

Щодо Сумщини, то наша область додала у всеукраїнському рейтингу. За минулий місяць ми піднялися із 22 на 11 місце. Проте, кількість проведених в області тендерів все ще незначна. З початку року Сумщина в електронній системі державних закупівель зареєструвала 901 тендер, хоч очевидно, що за бюджетні кошти у нас придбавалося значно більше товарів, робіт, послуг. Для порівняння: Київська  область  – більше 48 000 тендерів, Дніпропетровська – більше 19 000, сусідня Чернігівщині – 4000. Цікаво, що Донецька область, значна частина території якої наразі окупована бойовиками, через «ProZorro» провела біля 6000 тендерів, а прифронтова, «напівурізана»Луганщина майже стільки ж скільки й ми — 868. Неочікувано, але за даними системи електронних державних закупівель Автономна Республіка Крим, яка наразі «віджата» Росією, через «ProZorro»  провела  один  тендер на суму 50 000 гривень. А що з  Сумщиною не так?

Як виявилося, у нас є райони, які провели 1-2 тендери. І, схоже, що зробили це заради «галочки», аби від них відчепилися. Як зазначив на апаратній нараді у голови облдержадміністрації директор обласного Департаменту економічного розвитку і торгівлі Олександр Сітак, «керівники окремих міст і районів не зрозуміли всієї серйозності питання та своєї відповідальності». За його словами, за 5 місяців цього року не провели жодних електронних торгів підприємства та установи у місті Лебедин та в Путивльському районі. В грошовому виразі занизькими є обсяги електронних закупівель в Шостці – 97 тисяч гривень, Охтирці – 41 тисяча гривень, Ямпільському – 117 тисяч гривень, Недригайлівському – 115 тисяч гривень, Лебединському – 65 тисяч гривень, Великописарівському – 29 тисяч гривень. У Роменському районі аж на… 16 тисяч гривень. Взагалі цікаво: в цих районах не проводили закупівель продуктів харчування для шкіл, лікарень тощо?…

Через те, що керівники Путивльського, Роменського, Великописарівського та Лебединського районів не забезпечили прозорості у державних закупівлях, їм влаштували, як то кажуть публічну порку. Голова ОДА Микола Клочко пообіцяв підлеглим догани і навіть із поданням Президенту України про притягнення зазначених голів до дисциплінарної відповідальності за неналежну організацію публічних закупівель через систему електронних торгів «Prozorro». Ще кілька керівників районів отримали зауваження.

Ситуація з тендерами в «Prozorro» в розрізі комунальних та державних закладів ще вражаюча. Як повідомив Олександр Сітак, лише 5 із 37 обласних комунальних закладів системи охорони здоров’я проводять закупівлі через «Prozorro», один із 20 закладів освіти, 8 із 14 закладів соціального захисту населення, жодного закладу культури. І це ті установи, які своїх грошей не зароблять, а повністю знаходяться на державному утриманні.

Інертність керівників закладів, яких на посади призначає обласна рада і яка ж здійснює нимиуправління, м’яко кажучи дивує. Особливо враховуючи те, що голова обласної ради Семен Салатенко позиціонує себе головним борцем з корупцією в області і, навіть не так давно провів антикорупційний форум. Виникає логічне запитання: чому голова облради не змусить своїх підлеглих здійснювати державні закупівлі через «Prozorro», яке є запобіжником корупційних дій?!

Попри все,область має певні позитивні результати. За словами директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі, завдяки електронним державним закупівлям зекономити вдалося трохи більше одного мільйона гривень (а в Україні – більше 1,5 млрд грн.). Скільки ж не вдалося «уберегти» і скільки осіло в кишенях нечесних чиновників,судитимемо у вересні. Оскільки з 1 серпня хочеш не хочеш, а на електронні закупівлі доведеться перейти всім.

comments powered by HyperComments
Top