Про ковбасу, котру не можна різати, камеру схову і…права людини

Ох і не дарма ж говорять: «Меньше знаєш – краще спиш»…Правда, особисто мене таке «незнання» абсолютно не влаштовує! Особливо, коли це стосується прав людини і громадянина – nota bene! — не десь, а в Україні. Адже ми народжені на планеті Земля, і змушені «земними ногами» торувати свій Шлях. Ми щодня ходимо до магазину, супермаркету, на місцевий ринок. Доводиться купувати продукти, одяг та користуватися іншими послугами, а отже, бути в статусі споживача.

Проблеми починаються вже з тієї миті, коли ми заходимо, скажімо, до супермаркету.

Пригадую, як у мене колись викрали речі із кабінки схову. Хочу наголосити, що там були дуже цінні для мене речі — перша інвестиція в невеличкий бізнес. Тоді моя історія закінчилась сумно. Зараз, на щастя(і, дякуючи юридичній освіті та досвіду давати правовий фідбек різним нахабам), — все інакше! Адже якщо знаєш свої права, то на слова керівництва супермаркету «Це Ваші проблеми» — глибокий «вдих-видих» і…

Жодним чинним нормативно-правовим актом не встановлено обов`язок залишати свої речі у камерах схову! Всю відповідальність за них несе адміністрація закладу. У Вас в руках ключ з номером кабінки – фактичне підтвердження, що Ви уклали із закладом договір зберігання.

Якщо ж речі раптом зникли, то всі завдані Вам збитки повинен відшкодувати супермаркет. Якщо адміністрація закладу відмовляється компенсувати вартість речей, Ви маєте право звернутись до правоохоронних органів.

Якщо ж Ви ненароком зачепили вітрину з товаром, і, скажімо, впала і розбилася пляшка вина, охорона, зазвичай, одразу ж примушує налякану людину оплатити зіпсований товар. Але, по-перше, охоронець має довести, що це саме Ви зачепили вітрину, по-друге, що Ви зробили це навмисно!    Адже вітрина могла бути просто погано закріплена. У будь-якому випадку, без розслідування усіх деталей не обійтись. Якщо ж на Вас тиснуть, вимагають оплатити товар, справу вирішуємо в судовому порядку. А в суді без доказів і реальних фактів довести Вашу вину буде просто не можливо.

Або ж, уявімо, що  Ви зайшли до відділу косметики і хочете придбати дезодорант. Цікаво, який в нього запах, і, до речі, чи справно працює «розпилювач»? В цій ситуації недобросовісна охорона супермаркету також може діяти методом «колекторських фірм» — погрожувати і тиснути, вимагаючи негайної оплати начебто пошкодженого вами товару. Але пам`ятайте, що споживач має право на перевірку комплектності, міри, ваги, специфіки аромату та інших показників якості продукту!

А скільки таких випадків, коли поспішаючи, наприклад, протягом обідньої перерви, ми забігаємо до супермаркету з товаром, котрий придбали в іншому магазині. Якщо охоронець теж наполягає його оплатити, то по-перше: адміністрація супермаркету зобов`язана довести, що цей товар куплений саме в цьому закладі, а Ви зі своєї сторони, маєте право доводити, що річ все-таки придбана в іншому магазині. Найлегше це зробити, звісно, якщо у Вас зберігся чек.

…Довго-довго роздивляючись вітрини м`ясних делікатесних виробів, наче картини на виставці, тендітна дівчина-студентка нарешті наважилась:

—  Жіночко, а можна мені відрізати ось цієї ковбаски?…

Продавчиня з «хворобою вахтера» презирливо скривила й так не ідеальної форми губи, зверхньо відповіла:

—  Девушка, Вы с ума сошли! Нет, мы эту колбасу не режем! Вы можете купить только целую палку!

Бідолашна дівчина, котра не знала не лише своїх прав споживача, а взагалі – прав людини і громадянина, опустила очі, ще раз ковзнувши поглядом по омріяній «салямі золотистій», і пішла в сторону виходу…

Ольга Бєляєва
Ольга Бєляєва
Журналіст, юрист, літератор, громадський діяч. Засновник громадської ініціативи «Адвокати Життя» та голова молодіжного осередку ГО «Союз Українок».

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of
Top