Нішеві культури: як отримати максимальний прибуток з гектару?

30 травня 2019 року у Конгрес-центріСумДУ відбувся форум на тему:«Нішеві культури: як отримати максимальний прибуток з гектару?». Він орієнтований на власників та фахівців індивідуальних селянських і фермерських господарств, а також представників малих та середніх агрофірм і всіх зацікавлених у цій тематиці. В ході його проведення учасники мали можливість ознайомитись з сучасними агротехнологіями вирощування нішевих культур, а також отримати рекомендації щодо формування ефективної бізнес-моделі вирощування польових нішевих культур, заготівлі дикоросів та розвитку місцевого плодово-ягідного ринку.

Захід відбувся в рамках проекту Європейського банку реконструкції та розвитку і фінансування у рамках ініціативи EU4Business  Європейського Союзу на базі Центру інформаційної підтримки бізнесу м. Суми.  Учасниками форуму стали понад 100 представників малого та середнього агробізнесу Сумщини, а також представників органів виконавчої влади та об’єднання територіальних громад. В ході його проведення нам вдалося поспілкуватись зі спікерами, учасниками і  гостями форуму та отримати відповіді на ключові питання.

Тарас Савченко, голова Центруінформаційної підтримки бізнесу м. Суми:

Тарас Савченко:

Головна мета проведення форуму – це  надання інформаційно-консалтингової підтримки малому та середньому  агропромисловому бізнесу.  Дана підтримка дозволяє невеликому бізнесу більш ефективно планувати свою діяльність, дізнатися про нові тенденції та можливості на аграрному ринку. Це дозволяє отримати конкурентні переваги. Місцеві органи влади повинні бути зацікавлені у підтримці малого і середнього бізнесу, який є соціально свідомим та буде драйвером розвитку інфраструктури селищ. Також слід зазначити, що Європейський банк реконструкції  та розвитку  надає гранти для малого та середнього бізнесу на реалізацію консультативних проектів. Підтримка надається підприємствам, які мають гарну ділову репутацію, працюють в своїй галузі  не менше 2 років та контролюються резидентами України.

На  скільки  важливим для  бізнесу є  проведення цього форуму?

У теперішній час в Україні поступово відбувається концентрація земельного банку, внаслідок якої великі агрохолдинги стають ще більш потужнішими.  В той же  час  ми спостерігаємо тенденцію в цілому по Україні, і в нашому регіоні зокрема, коли індивідуальні фермерські господарства,  малі форми господарювання  на селі обмеженні  в доступі до інформаційних  ресурсів, до якісного  консалтингу,  до кооперації.  Внаслідок цього, вони програють конкуренту боротьбу  агрохолдингам і їх поступово витісняють з ринку. Проте, саме малі фермерські та індивідуальні селянські господарства повинні залишитися і  функціонувати ефективно, оскільки існує два важливі моменти. Перший —  це  люди, які проживають в цих населених пунктах, розвивають їх інфраструктуру і платять тут податки, вони більш відповідальні та орієнтовані на сталу модель господарювання, для них важливі соціальні і  довгострокові аспекти.

Другий момент, що люди, які провадять господарську діяльність в малих формах господарювання мають невеликий земельний банк і не мають права на помилку. Їм необхідно сіяти ті культури і займатися тими видами сільського господарства, які дійсно дадуть прибуток з кожного гектара. Тому це і є темою даного форуму. Таким чином ми хочемо звернути їх увагу на те, що з правильною організацією праці можна отримати прибуток і на малих площах. З цією метою в рамках даного заходу ми проводимо семінари, воркшопи і дискусії. Вони побудовані таким чином, щоб дати шанс, з точки зору впровадження ефективної і сталої бізнес – моделі,  саме  невеликим формам господарювання на селі.

Яка галузева спрямованість реалізації грантових проектів від ЄБРР і які головні критерії  участі для представників малого середнього бізнесу?

Не існує обмежень щодо галузевої належності підприємства. Існують цільові програми з додатковими преференціями. Наприклад,  програма жінки в бізнесі для підприємств, які очолюються жінками і цільова програма підтримки підприємств, що працюють в галузі енергозберігаючих технологій.

Серед основних вимог для отримання грантової підтримки можна виділити:

  1. Прозора фінансова звітність та гарна ділова репутація;
  2. Малий середній бізнес не більше 250 найманих працівників та не менше 50% участі у капіталі підприємства резидента України;
  3. Термін функціонування на ринку не менше 2 років;
  4. Позитивна динаміка основних фінансових показників діяльності підприємства.

За більш детальною інформацією можна звернутись у регіональний офіс ЄБРР в м.Харків.

Чи існуютьдержавні програми підтримки вирощуваннянішевих культур?

Олександр Маслак, директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА:

Олександр Маслак: У цьому році передбачена програма фінансової підтримкирозвитку агропромислового комплексу на період до 2020 року з обласного і державного бюджетів.Зокрема, підтримка ягідництва передбачає компенсацію  затрат у розмірі 75% від їх вартості по закладціягід малини та смородини.  Придбані саджанці мають бути сертифіковані, вирощенні у спеціалізованих підприємствах і мати документи, які підтверджують цей факт. З обласного бюджету передбачені кошти у сумі понад  6 мільйонів. Це загальне фінансування на всі напрямки по вищенаведеній програмі. Державні програми підтримки вирощування нішевих культур передбачають компенсацію затрат з придбанням садивного матеріалу.  Це і дерева, і куші,  і саджанці. Крім того, передбачено відшкодування придбання техніки вітчизняного виробництва,  де 25%  вартості компенсується  з державного бюджету.

Яку користь від цьогофоруму Ви  бачите для вітчизняних аграріїв?

Спікер форуму Андрій Мараховський, голова громадської спілки «Органічна Україна. Північ», агроконсультант:

Будь-яка цільова зустріч є дуже важливоюу плані обміну досвідом. На цьому форумі спікери виступають з тематичними промовами, кожному з присутніх цікаво про все більш детально дізнатись,цікавляться вирощуванням нішових культур, встановлюються  корисні взаємозв’язки між учасниками ринку і організаціями, які здійснюють державну допомогу даним сферам.Комунікація і налагодження в ході неї бізнес зв’язків є дуже корисними для аграріїв.

Як експерт у галузі органічного виробництва, як Ви оцінюєте перспективу розвитку нішевих культур?

Фермерським господарствам сімейного типу, які не мають можливості придбати комбайн і отримати десятки гектарів землі в обробку та використовують один або два гектари угідь, вирощування нішевих культур, як елементу рослинництва, є дуже вигідно.

Як  розвивається  аграрна промисловість на Сумщині?

На жаль, на сьогоднішній день практично зовсім не розвивається, тому мета цього форуму об’єднати  зусилля всіх тих, хто цікавиться даною темою задля покращення ситуації у аграрній промисловості Сумщини.

Які основні проблеми існують сьогодні у  галузі рослинництва?

Основною проблемою, з якою стикаються фермери в сфері рослинництва є те, щовирощування нішевих культур потребує  повноцінного розуміння. А саме, які з цих культур вони хотіли б придбати, знання технології їх вирощування, тобто цьому необхідно навчатись. Отже, потрібен комплексний підхід, оскільки найчастіше фермер сам по собі не може вирішити ці питання. З цією метою створюються кооперативи і асоціації, які надають допомогу у цьому. В Сумах і Сумській області цим опікується громадська спілка «Органічна Україна. Північ», яка допомагає в усіх питаннях, у тому числі і пов’язаних  з вирощуванням нішових культур.

Як  отримати максимальний процент з гектару, що потрібно знати в цій сфері, які з нішевих культур найбільш перспективні для вирощування?

Це все дуже індивідуально. Насамперед потрібно знати, який у тебе земельний банк, тобто якими активами ти оперуєш, оскільки мати лише бажання вирощувати нішеві культури замало.

 

Які б нішовікультури Ви порекомендували аграріям і фермерам?

У цьому році я у своєму господарстві засіяв плантацію лаванди. Її зараз не знайдеш, а на місцевому ринку є попит на цю рослину. Крім того, вартість одного кілограму сухої лаванди становить 250 гривень.

Учасник форуму  заступник директор ТОВ «Інтерагростандарт» Наталія Золатарьова:

На скільки для бізнесу є важливим проведення подібних форумів?

Наша компанія приймає не вперше участь у різних форумахтакого напрямку.  Нішові культури – це  головна тематика цього заходу. Ми приймаємо в ньому  участь, тому що маємо надію знайти нових партнерів, поділитися власним досвідом, а також  навчитися  вирощуванню цих культур та їх реалізації, дізнатися, які є ризики та які переваги від виробників, які цим вже займаються і відповідно отримати нові можливості. Нішові культури на сьогоднішній день є актуальними для сільгоспвиробників, оскільки це дуже перспективна галузь, яка дозволяє при грамотному підході отримати гарний прибуток за невеликий проміжок часу.

 

Підготувала:                                                             Анастасія Літвіненко

Media Sumy
Media Sumy
Информационный портал г.Сумы с обзорами и статьями, которые отображают последние события города, области и Украины в сфере политики, экономики, общества и досуга.

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of
Top