«Незручні» селяни з Хоружівки хочуть забрати свою землю у латифундистів

На батьківщині колишнього президента Віктора ЮЩЕНКА, у Хоружівці Недригайлівського району люди вже не хочуть віддавати свої паї в оренду. Вони побачили – можна самими стати господарями на своїй землі.

Голова сільськогосподарського кооперативу «Господар-2015» Микола МОМОТ з гордістю демонструє нову техніку, механічні засоби, обладнання для переробки кукурудзи в екструдовані корми — суміші, які після переробки стають більш корисними для худоби чи птиці, аніж традиційний корм.

Говорить – є плани з розширення виробництва, адже за рік у частини селян Хоружівки, яка тепер відноситься до складу Недригайлівської об’єднаної громади, закінчаться договори на оренду паїв і люди приєднаються до кооперативу…

У 2015-му році у селі об’єдналося п’ятнадцять домогосподарств, щоб спільно обробляти землю та займатися переробкою вирощеної сільськогосподарської продукції. Згодом ще сім господарств стали асоційованими членами кооперативу, тобто без права голосу. Одній родині купити необхідну техніку матеріально важко, а спільними зусиллями – інша річ.

Тим більше, фінансові витрати не лягли виключно на плечі селян. Вони вклали лише 10% власних коштів від необхідної суми. Решта коштів надійшла від проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який діє на Сумщині з 2008-го, а завершується у вересні цього року.

За всієї очевидної користі цієї справи, починання хоружівців зустрічали чимало перепон. Не кожному до душі, коли селянин починає мислити і діяти самостійно. Та нині ситуація нормалізувалася, люди відчули, як це – бути господарями, мати відповідальність за власні рішення, не чекаючи подачок від держави чи крупних землевласників. Навчилися робити бізнес-плани, писати мікропроекти, а головне – думати не лише про власні, а й про спільні інтереси.

Микола Момот: «Екструдовані корми — найвищої якості!»

Нині у «Господаря» чимало власної техніки – трактори, засоби для збирання картоплі, сіна, висаджування зернових культур, зрошування овочів і навіть прибирання снігу. Тепер хоружівці виробляють не лише екструдовані корми, а й олію, вощину для бортництва. У планах – придбання міні-трактора для обробітку невеликих присадибних ділянок.

Загалом на втілення «господарських» ініціатив було залучено понад мільйон гривень, з них проект надав левову частку – 900 тисяч гривень, Хоружівська сільська та Недригайлівська селищна ради – 201 тисячу, а особистий внесок членів кооперативу склав майже 137,5 тисяч гривень.

Цікаво, що у самому Недригайлові успішно діє ще один, обслуговуючий сільськогосподарський кооператив, підтриманий проектом ЄС/ПРООН. Нині ще у кількох селах люди єднаються у кооперативи, аби займатися виробництвом і переробкою молока.

«Головним рушієм змін стає ініціативність, активність людей, їх бажання разом вирішувати проблеми на своїй території, — говорить координатор «Місцевого розвитку, орієнтованого на громаду» Тамара ХАРЧЕНКО. – Тому деякі громади шанс покращити своє життя втратили – через надмірний скепсис, недовіру, пасивність. А ось кооператив у Хоружівці – гарний приклад того, як люди, об’єднуючись, досягають значних результатів».

Фото автора

Майбутнє села Хоружівка

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of
Top