Жителі Краснопільщини вирішили виживати разом

Краснопільський район

Тож минулого року активно долучилися до впровадження адміністративно-територіальної реформи. Як реформується Краснопільський район Сумщини — нещодавно дізналися журналісти з різних куточків країни під час прес-туру по області у рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа».

Зокрема, представники ЗМІ познайомилися з успішним досвідом впровадження реформи на прикладі Миропільської об’єднаної громади.

Чого бракує українцям або про вміння домовлятися

На сьогодні в Сумській області створено 21 об’єднану територіальну громаду.  У 2015 році процес розпочався створенням Березівської сільської ОТГ у Глухівському районі. Перша ластівка довгий час залишалася єдиною. І лише у 2016 році робота у напрямку децентралізації активізувалась.

Протягом року утворилося 15 об’єднаних територіальних громад, в тому числі перша міська – Дружбівська ОТГ на Ямпільщині. З початку нинішнього року створено ще 5 громад, з них найбільша ОТГ області – Кролевецька міська об’єднана громада.

Вже 30 квітня відбудуться вибори голів і депутатів у чотирьох із цих територіальних об’єднань. Поки що вичікують Липоводолинський, Роменський, Буринський, Путивльський, Лебединський, Шосткинський райони.

«Ми виглядаємо досить непогано на фоні сусідніх регіонів, — говорить Карен АГАДЖАНОВ-ГОНСАЛЕС,  консультант з комунікацій офісу реформ у Сумському відділенні асоціації міст України. — У нас об’єднаних територіальних громад  навіть більше, ніж у Чернігівській, і трохи менше, ніж у Полтавській області.

На даний момент процес буде продовжуватись як виключно добровільний. Примусового об’єднання у 2018 році, як дехто про це говорить, не буде. Ми очікуємо, що лише після 2020 року буде прийнято закон про адміністративно-територіальний устрій, і вже на базі цього закону процес добровільного об’єднання територіальних громад на базовому рівні завершиться».

За словами керівника апарату Сумської облдержадміністрації Дмитра ЖИВИЦЬКОГО, процес об’єднання громад на Сумщині відбувається без будь-якого примусу.

«На місцях зрозуміліше, з ким краще об’єднуватися. В цьому й полягає ідея добровільного об’єднання, — говорить він. – Про що свідчить успішний процес об’єднання? Перш за все, про вміння домовлятися. Це те, чого українцям завжди бракувало.

Ті ж, хто знайшов компроміс, не побоявся розпочати процес, зараз починають співпрацювати з міжнародними фондами, обласною радою; залучають додаткові кошти, активно освоюють бюджети, які зросли в кілька разів. З’явилась реальна можливість розвивати соціальну інфраструктуру населених пунктів за власні кошти громад, а саме в цьому й полягає процес децентралізації влади».

Про об’єднавчі процеси у прикордонній Краснопільщині

Як прийшли до думки розпочати процес об’єднання у Краснопільському районі – розповів голова райдержадміністрації Юрій Яремчук. За словами голови Краснопільської райдержадміністрації Юрія ЯРЕМЧУКА, стартував процес ще у 2015 році.

Було багато зустрічей, нерозумінь, дебатів. «Миропілля, як колишній райцентр, мало певні амбіції, претендувало стати центром громади. Жителі навколишніх Запсільської, Малорибицької і Сіннівської сільських рад виявили бажання приєднатися до Миропілля. Так ми отримали першу громаду», — пригадує Юрій Яремчук.

Територія Миропільської громади, яку відвідали журналісти – прикордонна. З села Запсілля видно територію Росії – село Горналь. Відстань до кордону – 5-7 кілометрів. Територіальна громада об’єднує 4 сільські ради, 10 населених пунктів з центром у селі Миропілля, займає площу 298,6 квадратних кілометрів, населення – близько 4,5 тисяч чоловік.

Похвалитися значними успіхами громада ще не може, адже існує в умовах децентралізації всього кілька місяців. У грудні минулого року відбулися вибори, сформовано депутатський корпус і виконавчий комітет громади.

Апарат сільської ради налічує 31-го фахівця, утворено основні відділи: надання адміністративних послуг, організаційного і правового забезпечення, фінансів і економічного розвитку,  інфраструктури, освіти, культури, молоді та спорту. Як повідомила голова Миропільської громади Олена ОРДИНЕЦЬ, основне джерело доходу місцевого бюджету — плата від оренди земель.

На території населених пунктів господарює одне із найбільших сільськогосподарських підприємств Краснопільщини ТОВ АФ «Псьол». За словами пані Олени, агрофірма активно впроваджує в життя модель розвитку територіальних громад на основі співпраці із соціально відповідальним бізнесом.

Це дає свої результати: зусиллями агропідприємства відремонтовано дороги з твердим покриттям до усіх населених пунктів, де господарство здійснює свою виробничу діяльність; у селі Миропілля збудовано парк відпочинку із сучасними тренажерним і дитячим майданчиками, а у селі Запсілля – дитячий майданчик із укладанням тротуарів та встановленням ліхтарів.

Товариство ввело в дію цех по виробництву пелет та забезпечує цим альтернативним видом палива сільських жителів і соціальну сферу, а широко розгалужена мережа власних магазинів, свої пекарня, рибне господарство, власна столярна продукція  забезпечують побутові потреби людей.

Першочергові завдання громади – добудова газопроводу і ремонт лікарської амбулаторії, — успішно виконуються за рахунок  обласної субвенції в розмірі 3 мільйони гривень на розвиток. Планується, вже за власні кошти, продовжити роботу з освітлення населених пунктів, ремонту комунальних доріг, закладів освіти та культури.

Про проблеми і перспективи

Серед основних проблем, на які звернула увагу Олена Ординець – кадрова. Перш за все потребує спеціалістів Миропільська амбулаторія сімейної медицини. Адже, за її словами, вони й житло готові лікарям надавати, та медики також цікавляться і умовами проведення дозвілля, а тут вже село значно програє місту. Хоча приємно вразили у Миропіллі сучасні салон краси, перукарня та швейна майстерня, які аж ніяк не гірші міських.

Недоукомплектованими залишаються й відділи сільської ради, є потреба у фінансистах, освітянах. Задумуються у громаді і про реорганізацію (підкреслюють, що ніяк не закриття) закладів освіти. Там, де у випускних класах по 1-2 учні – буде пониження ступеня з третього до другого, об’єднання в одному приміщенні дошкільнят і школярів тощо. Тепер уся відповідальність за подібні кроки лежить лише на плечах громади.

Наприкінці квітня відбудуться вибори і в новоствореній Краснопільській територіальній громаді, яка об’єднала селищну і 5 сільських рад. Поки що не виявили бажання вступити в процес децентралізації 7 громад району (в основному всі вони знаходяться у прикордонній зоні). Але у них буде ще шанс приєднатися до вже створених громад чи утворити нове  об’єднання. Процес децентралізації влади на Краснопільщині продовжується.

Юлія МІЩЕНКО

Фото автора

comments powered by HyperComments
Media Sumy
Media Sumy
Информационный портал г.Сумы с обзорами и статьями, которые отображают последние события города, области и Украины в сфере политики, экономики, общества и досуга.
Top