Жителі Краснопільщини вирішили виживати разом

Краснопільський район

Тож минулого року активно долучилися до впровадження адміністративно-територіальної реформи. Як реформується Краснопільський район Сумщини — нещодавно дізналися журналісти з різних куточків країни під час прес-туру по області у рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа».

Зокрема, представники ЗМІ познайомилися з успішним досвідом впровадження реформи на прикладі Миропільської об’єднаної громади.

Чого бракує українцям або про вміння домовлятися

На сьогодні в Сумській області створено 21 об’єднану територіальну громаду.  У 2015 році процес розпочався створенням Березівської сільської ОТГ у Глухівському районі. Перша ластівка довгий час залишалася єдиною. І лише у 2016 році робота у напрямку децентралізації активізувалась.

Протягом року утворилося 15 об’єднаних територіальних громад, в тому числі перша міська – Дружбівська ОТГ на Ямпільщині. З початку нинішнього року створено ще 5 громад, з них найбільша ОТГ області – Кролевецька міська об’єднана громада.

Вже 30 квітня відбудуться вибори голів і депутатів у чотирьох із цих територіальних об’єднань. Поки що вичікують Липоводолинський, Роменський, Буринський, Путивльський, Лебединський, Шосткинський райони.

«Ми виглядаємо досить непогано на фоні сусідніх регіонів, — говорить Карен АГАДЖАНОВ-ГОНСАЛЕС,  консультант з комунікацій офісу реформ у Сумському відділенні асоціації міст України. — У нас об’єднаних територіальних громад  навіть більше, ніж у Чернігівській, і трохи менше, ніж у Полтавській області.

На даний момент процес буде продовжуватись як виключно добровільний. Примусового об’єднання у 2018 році, як дехто про це говорить, не буде. Ми очікуємо, що лише після 2020 року буде прийнято закон про адміністративно-територіальний устрій, і вже на базі цього закону процес добровільного об’єднання територіальних громад на базовому рівні завершиться».

За словами керівника апарату Сумської облдержадміністрації Дмитра ЖИВИЦЬКОГО, процес об’єднання громад на Сумщині відбувається без будь-якого примусу.

«На місцях зрозуміліше, з ким краще об’єднуватися. В цьому й полягає ідея добровільного об’єднання, — говорить він. – Про що свідчить успішний процес об’єднання? Перш за все, про вміння домовлятися. Це те, чого українцям завжди бракувало.

Ті ж, хто знайшов компроміс, не побоявся розпочати процес, зараз починають співпрацювати з міжнародними фондами, обласною радою; залучають додаткові кошти, активно освоюють бюджети, які зросли в кілька разів. З’явилась реальна можливість розвивати соціальну інфраструктуру населених пунктів за власні кошти громад, а саме в цьому й полягає процес децентралізації влади».

Про об’єднавчі процеси у прикордонній Краснопільщині

Як прийшли до думки розпочати процес об’єднання у Краснопільському районі – розповів голова райдержадміністрації Юрій Яремчук. За словами голови Краснопільської райдержадміністрації Юрія ЯРЕМЧУКА, стартував процес ще у 2015 році.

Було багато зустрічей, нерозумінь, дебатів. «Миропілля, як колишній райцентр, мало певні амбіції, претендувало стати центром громади. Жителі навколишніх Запсільської, Малорибицької і Сіннівської сільських рад виявили бажання приєднатися до Миропілля. Так ми отримали першу громаду», — пригадує Юрій Яремчук.

Територія Миропільської громади, яку відвідали журналісти – прикордонна. З села Запсілля видно територію Росії – село Горналь. Відстань до кордону – 5-7 кілометрів. Територіальна громада об’єднує 4 сільські ради, 10 населених пунктів з центром у селі Миропілля, займає площу 298,6 квадратних кілометрів, населення – близько 4,5 тисяч чоловік.

Похвалитися значними успіхами громада ще не може, адже існує в умовах децентралізації всього кілька місяців. У грудні минулого року відбулися вибори, сформовано депутатський корпус і виконавчий комітет громади.

Апарат сільської ради налічує 31-го фахівця, утворено основні відділи: надання адміністративних послуг, організаційного і правового забезпечення, фінансів і економічного розвитку,  інфраструктури, освіти, культури, молоді та спорту. Як повідомила голова Миропільської громади Олена ОРДИНЕЦЬ, основне джерело доходу місцевого бюджету — плата від оренди земель.

На території населених пунктів господарює одне із найбільших сільськогосподарських підприємств Краснопільщини ТОВ АФ «Псьол». За словами пані Олени, агрофірма активно впроваджує в життя модель розвитку територіальних громад на основі співпраці із соціально відповідальним бізнесом.

Це дає свої результати: зусиллями агропідприємства відремонтовано дороги з твердим покриттям до усіх населених пунктів, де господарство здійснює свою виробничу діяльність; у селі Миропілля збудовано парк відпочинку із сучасними тренажерним і дитячим майданчиками, а у селі Запсілля – дитячий майданчик із укладанням тротуарів та встановленням ліхтарів.

Товариство ввело в дію цех по виробництву пелет та забезпечує цим альтернативним видом палива сільських жителів і соціальну сферу, а широко розгалужена мережа власних магазинів, свої пекарня, рибне господарство, власна столярна продукція  забезпечують побутові потреби людей.

Першочергові завдання громади – добудова газопроводу і ремонт лікарської амбулаторії, — успішно виконуються за рахунок  обласної субвенції в розмірі 3 мільйони гривень на розвиток. Планується, вже за власні кошти, продовжити роботу з освітлення населених пунктів, ремонту комунальних доріг, закладів освіти та культури.

Про проблеми і перспективи

Серед основних проблем, на які звернула увагу Олена Ординець – кадрова. Перш за все потребує спеціалістів Миропільська амбулаторія сімейної медицини. Адже, за її словами, вони й житло готові лікарям надавати, та медики також цікавляться і умовами проведення дозвілля, а тут вже село значно програє місту. Хоча приємно вразили у Миропіллі сучасні салон краси, перукарня та швейна майстерня, які аж ніяк не гірші міських.

Недоукомплектованими залишаються й відділи сільської ради, є потреба у фінансистах, освітянах. Задумуються у громаді і про реорганізацію (підкреслюють, що ніяк не закриття) закладів освіти. Там, де у випускних класах по 1-2 учні – буде пониження ступеня з третього до другого, об’єднання в одному приміщенні дошкільнят і школярів тощо. Тепер уся відповідальність за подібні кроки лежить лише на плечах громади.

Наприкінці квітня відбудуться вибори і в новоствореній Краснопільській територіальній громаді, яка об’єднала селищну і 5 сільських рад. Поки що не виявили бажання вступити в процес децентралізації 7 громад району (в основному всі вони знаходяться у прикордонній зоні). Але у них буде ще шанс приєднатися до вже створених громад чи утворити нове  об’єднання. Процес децентралізації влади на Краснопільщині продовжується.

Юлія МІЩЕНКО

Фото автора

Media Sumy
Media Sumy
Информационный портал г.Сумы с обзорами и статьями, которые отображают последние события города, области и Украины в сфере политики, экономики, общества и досуга.

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of
Top