ФГВФО та USAID представили результати опитування громадськості щодо оцінки рівня знань про систему гарантування вкладів фізичних осіб

Згідно зі статистикою, 58% населення Сумської області отримує заробітну плату на картковий рахунок в банку. Однак відразу після зарахування коштів 45% тут же знімає з карти свої кровно зароблені гроші. Це свідчить про низький рівень довіри жителів Сумщини до банківської системи. Цю проблему і інші не менш важливі питання обговорювали 26 червня в Харківському прес-клубі представники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Зокрема присутнім журналістам були представлені результати опитування щодо обізнаності українських споживачів фінансових послуг про систему гарантування вкладів. Це загальнонаціональне спілкування методом «обличчя-до-обличчя» проводилося українською маркетинговою дослідницькою компанією InMind уже вдруге. Останнє опитування було здійснено у грудні 2017 року за підтримкою проекту USAID, якій надав фінансування для його проведення.

В цілому було опитано 2006 респондентів віком від 18 років (репрезентативно до структури населення країни) у всіх регіонах України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей.

Результати опитування допоможуть Фонду гарантування спланувати свою інформаційно-просвітницьку діяльність з метою підвищення рівня фінансової грамотності громадян. Але, як заявила перший спікер зустрічі Наталія Бережна (керівник програм фінансового сектору USAID), має бути присутня спільна відповідальність. Фонд Гарантування вкладів фізичних осіб не може тримати за руку кожну людину, яка підписує депозитний договір. Люди самі повинні бути уважними при здійсненні грошових вкладів.

Що стосується гарантій, то їх розміри зросли в порівнянні з 1998 роком, коли Фонд тільки створювався. Спочатку Фонд Гарантування вкладів фізичних осіб повертав кожному постраждалому вкладнику суму до 500 гривень включно. Зараз ця сума зросла майже в 40 разів — до 200 тисяч гривень. Крім повернення грошових вкладів ФГВФО займається виведенням неплатоспроможних банків з фінансового ринку, пошуками спонсорів і подальшою ліквідацією проблемних фінансових організацій.

Однак Фонд повертає далеко не всі вклади населенню. Виняток становлять:

  • сертифікати на пред’явника,
  • вклади в дорогоцінних металах,
  • вклади, які були зроблені особистостями, пов’язаними з керівництвом проблемного банку.

До речі, згідно з проведеним опитуванням, перераховану вище інформацію знали всього 4% жителів Сумської області. Що стосується системи гарантованого повернення вкладів, то про неї знають 15% населення Сумщини. Зокрема 39% сповіщені про максимальну суму повернення (200 тисяч гривень) та 34% жителів вважають її достатньою.

В цілому з 2012 по 2017 рік ФГВФО були передані 96 збанкрутілих банків і ще 2 мільйони громадян звернулися за виплатою гарантованих вкладів. Задовольнити таку кількість запитів було справою непростою. Ситуацію ускладнював той факт, що в багатьох банках були так звані «проблемні кредити», і після продажу майна практично не залишалося грошей на компенсацію грошових вкладів населенню.

Людмила Шапран (провідний фахівець відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти) поділилася з журналістами сумними історіями, коли родичі правлячих банком осіб брали кредити, не маючи ні найменшого наміру їх згодом повернути. Гроші видавалися під сумнівні рекомендації або під заставу цінних паперів фірм-одноденок типу «Роги і копита».

У підсумку ФГВФО довелося звернутися за допомогою до Міністерства Фінансів та взяти у держави позику в розмірі 59,6 мільярдів гривень під 12% річних. До 2031 року Мінфіну потрібно буде повернути 85 мільярдів гривень. Саме цей факт не дає підвищити максимальну суму відшкодувань та змушує Фонд гарантування вкладів шукати додаткових спонсорів.

Однак ФГВФО досить оптимістично дивиться в майбутнє. І один з визначальних факторів такого оптимізму — результати опитування. Згідно з отриманими даними, українці:

  • Достатньо обізнані щодо розміру гарантованої суми відшкодування (49% обрали правильний варіант відповіді);
  • Знають про наявність гарантії за вкладами в іноземній валюті (51% опитаних надали правильну відповідь), однак не знають деталі – у якій валюті виплачується відшкодування та за яким саме курсом;
  • За останні два роки не мали негативного досвіду за вкладами в банках, однак попри це намагаються не тримати кошти в банках (55% опитаних не мають в банках жодних коштів, а 33% — тримають лише незначну частину своїх статків).

Крім того, 52% опитаних вказали, що чули про Фонд гарантування, однак практично нічого не знають про особливості самої системи гарантування вкладів та її функціонування (31% не знають про неї нічого, а 50% — знають мало).

При виборі банку для розміщення депозиту громадяни зважають на два фактори – наявність гарантії повернення вкладу (56%) та відсоткову ставку за вкладом (53%). Вивчають побіжно зміст договору з банком у процесі відкриття рахунку 38% опитаних, а 34% – ретельно. Більше половини бажають отримувати інформацію щодо системи гарантування вкладів через банк, у якому вони відкривають депозит.

Про що це свідчить? Українці, а разом з ними і жителі Сумщини, стали більш обережними у фінансовому питанні і досить критично оцінюють свої знання в даній сфері. Це означає, що люди будуть підвищувати свій рівень знань, а разом з цим буде рости і рівень довіри населення до банківської системи.

 

Media Sumy
Media Sumy
Информационный портал г.Сумы с обзорами и статьями, которые отображают последние события города, области и Украины в сфере политики, экономики, общества и досуга.

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of
Top