Чому чиновники не хочуть жити ProZorro?

Продажність, підкупність, хабарництво та відкати. Від такої сумної реальності Україна стогне вже не один десяток років. Системною корупцією, на жаль, просякнуте все в нашій державі. І найбільше зловживань там, де обертаються бюджетні кошти.

Наша держава вже давно потребує ургентного хірургічного втручання, особливо в державних закупівлях. Минулого рокув нашій країні нарешті запустили електронну систему державних закупівель«ProZorro». Вона повинна зробити процес придбання товарів, робіт та послуг за бюджетні кошти відкритими, прозорими і доступними для всіх. А головне — зекономити державі мільярди гривень, які осідають в кишенях нечистих на руку чиновників.

Здавалося б, що після Революції Гідності у нас в цьому зацікавленівсі. А надто  ті, хто завдяки гаслам про негайну боротьбу з корупцією отримав посаду чи мандат. Проте , вітчизняна статистика свідчить про протилежне. Сьогодні чиновники, які розпоряджаються бюджетними коштами, а це в першу чергу керівники органів виконавчої влади, а також державних підприємств, лікарень тощо не поспішають здійснювати закупівлі прозоро. Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману навіть довелося пригрозити керівникам областей їхнім звільненням, якщо за два місяці – до 1 серпня — ввірені їм регіони повністю не перейдуть на систему електронних державних закупівель.

прозоро 22

Щодо Сумщини, то наша область додала у всеукраїнському рейтингу. За минулий місяць ми піднялися із 22 на 11 місце. Проте, кількість проведених в області тендерів все ще незначна. З початку року Сумщина в електронній системі державних закупівель зареєструвала 901 тендер, хоч очевидно, що за бюджетні кошти у нас придбавалося значно більше товарів, робіт, послуг. Для порівняння: Київська  область  – більше 48 000 тендерів, Дніпропетровська – більше 19 000, сусідня Чернігівщині – 4000. Цікаво, що Донецька область, значна частина території якої наразі окупована бойовиками, через «ProZorro» провела біля 6000 тендерів, а прифронтова, «напівурізана»Луганщина майже стільки ж скільки й ми — 868. Неочікувано, але за даними системи електронних державних закупівель Автономна Республіка Крим, яка наразі «віджата» Росією, через «ProZorro»  провела  один  тендер на суму 50 000 гривень. А що з  Сумщиною не так?

Як виявилося, у нас є райони, які провели 1-2 тендери. І, схоже, що зробили це заради «галочки», аби від них відчепилися. Як зазначив на апаратній нараді у голови облдержадміністрації директор обласного Департаменту економічного розвитку і торгівлі Олександр Сітак, «керівники окремих міст і районів не зрозуміли всієї серйозності питання та своєї відповідальності». За його словами, за 5 місяців цього року не провели жодних електронних торгів підприємства та установи у місті Лебедин та в Путивльському районі. В грошовому виразі занизькими є обсяги електронних закупівель в Шостці – 97 тисяч гривень, Охтирці – 41 тисяча гривень, Ямпільському – 117 тисяч гривень, Недригайлівському – 115 тисяч гривень, Лебединському – 65 тисяч гривень, Великописарівському – 29 тисяч гривень. У Роменському районі аж на… 16 тисяч гривень. Взагалі цікаво: в цих районах не проводили закупівель продуктів харчування для шкіл, лікарень тощо?…

Через те, що керівники Путивльського, Роменського, Великописарівського та Лебединського районів не забезпечили прозорості у державних закупівлях, їм влаштували, як то кажуть публічну порку. Голова ОДА Микола Клочко пообіцяв підлеглим догани і навіть із поданням Президенту України про притягнення зазначених голів до дисциплінарної відповідальності за неналежну організацію публічних закупівель через систему електронних торгів «Prozorro». Ще кілька керівників районів отримали зауваження.

Ситуація з тендерами в «Prozorro» в розрізі комунальних та державних закладів ще вражаюча. Як повідомив Олександр Сітак, лише 5 із 37 обласних комунальних закладів системи охорони здоров’я проводять закупівлі через «Prozorro», один із 20 закладів освіти, 8 із 14 закладів соціального захисту населення, жодного закладу культури. І це ті установи, які своїх грошей не зароблять, а повністю знаходяться на державному утриманні.

Інертність керівників закладів, яких на посади призначає обласна рада і яка ж здійснює нимиуправління, м’яко кажучи дивує. Особливо враховуючи те, що голова обласної ради Семен Салатенко позиціонує себе головним борцем з корупцією в області і, навіть не так давно провів антикорупційний форум. Виникає логічне запитання: чому голова облради не змусить своїх підлеглих здійснювати державні закупівлі через «Prozorro», яке є запобіжником корупційних дій?!

Попри все,область має певні позитивні результати. За словами директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі, завдяки електронним державним закупівлям зекономити вдалося трохи більше одного мільйона гривень (а в Україні – більше 1,5 млрд грн.). Скільки ж не вдалося «уберегти» і скільки осіло в кишенях нечесних чиновників,судитимемо у вересні. Оскільки з 1 серпня хочеш не хочеш, а на електронні закупівлі доведеться перейти всім.

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of
Top