У 30-ту річницю аварії на ЧАЕС чорнобильці можуть залишитися без сучасного діагностичного обстеження

чернобыльцы в Сумах

Для обласного диспансеру радіаційного захисту населення обласна влада ще в минулому році придбала сучасний рентген апарат. Витратила на нього 3,5 мільйона гривень. Проте пройшов вже майже рік, а дороговартісне обладнання й досі стоїть «мертвим» вантажем.

Причина простою — відсутність коштів на ремонт приміщення, де його мають встановити і де воно експлуатуватиметься. За кошторисом ремонтних робітна ці потреби диспансер запросивтрохи більше мільйона гривень. У минулому році грошей на це не вистачило, а нинішнього проти такого фінансування виступили депутати обласної ради, зокрема Володимир Поцелуєв —  членпостійної комісії з питань розвитку сільських територій, соціального захисту населення, переміщених осіб, учасників АТО та членів їх сімей, охорони здоров’я, материнства та дитинства. Говорилипро завищену вартість ремонтних робіт, наполягали зменшити фінансування.Пропонували навіть передати апарат в інший лікувальний заклад, якщо для обладнання під нього приміщення потрібні такі великі кошти.

Позицію цих депутатів вкрай  негативно сприйнялисамі чорнобильці. На початку місяця вони організували мітинг під стінами обласної ради з вимогою не блокувати виділеннягрошей на ремонт приміщення. Голова обласного осередку Всеукраїнської організації інвалідів Чорнобиля і війни Олександр Симоненко вважає, що  депутати обласної ради цілеспрямовано будують перепони на шляху установки нового рентген апарату в Сумському обласному диспансері радіаційного захисту населення. Про це він написав навіть  на свій сторінці в одній із соціальних мереж. «Все впирається в переобладнання приміщення старого рентген апарату під новий прилад. Справа в тому, що новий рентген — це сучасна цифрова машина, відповідно має не такий-сякий, а серверний блок, а той в свою чергу любить стабільність (як в напрузі, температурі, так і у відсутності перешкод). Ось для цього і потрібно вкластися в ремонт приміщення, щоб не угробити дорогу річ».

Крім того, головний лікар  диспансеру Тетяна Вітюк стверджує, що обладнання, яке упродовж десяти років добивалися чорнобильці, — не проста забаганка, воно  їм край необхідне для обстеження і подальшого проходження лікування , яких вимагає, специфіка захворювань чорнобильців.

Свою  й інших депутатів позицію Володимир Поцелуєв аргументує просто: «Із рентген апаратом для диспансеру вийшло так: нам треба було всього лише замінити лампочку в люстрі, а ми купили нову люстру, а тепер ще й повинні зробити під неї капітальний ремонт всієї кімнати…»

— У минулому році, — пояснював він, -мотивуючи необхідність придбання нового обладнання, заклад посилався на те, що старий апарат вийшов із ладу. Проте, як зараз з’ясувалося, замінити необхідно було лише одну трубку і він би працював й далі. Такий ремонт обійшовся б області у 150 тисяч гривень. Натомість, витрачено було 3,5 мільйони гривень. Якби ще хоч мова йшла про сучасне цифрове обладнання, а так у диспансер придбали звичайний плівковий апарат. Такий який функціонував й раніше.

Крім того депутат зазначив, що придбаний рентген апарат міг би працювати в диспансері ще з жовтня минулого року,якби «заклад не запросив один мільйон гривень на капітальний ремонт приміщення, де він працюватиме».

  • Ми проаналізували витрати на встановленняподібної апаратури в інших медичних закладах — фінансування було значно меншим, — говорить Володимир Поцелуєв–А тут керівництво диспансеру у рентгенкабінеті хоче замінити двері, вікна, паркет тощо, але при цьому не надає висновків експертизи про те, що приміром з ладу вийшла вентиляція…

Словом, депутати хочуть зменшити фінансування капремонту в диспансері вдвічі. На їхню думку 500 тисяч є прийнятною вартістю для ремонтних робіт. За це проголосували на засіданні постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я. Зекономлені гроші збираються перенаправити на потреби обласної лікарні. Щоправда, на які саме — поки що не зрозуміло, бо на мітингу чорнобильців один із ініціаторів «урізання коштів» Віктор Дубінко говорив про закупівлю медобладнання в реанімаційне відділення обласної лікарні, а вже через кілька днівна прес-конференції мова йшла про придбання ендопротезів закладу. І, на жаль, в цій історії  — це не єдині суперечливі моменти. Приміром, так який же все-таки рентген апарат придбаний для чорнобильців – сучасний цифровий, як стверджують самі чорнобильці, чи старий плівковий, як говорять депутати?!

…Наразі ситуація така: якщо депутати вдвічі зменшать фінансування, то є ймовірність, що сучасне рентгенологічне відділення у диспансері з’явиться ще не скоро, а отже і з якісним обстеженням чорнобильцям доведеться зачекати.

Як пояснив виконуючий обов’язки голови облдержадміністрації  Олександр Марченко,  управління капітального будівництва ОДА зараз намагається з’ясувати у проектувальників, чи можливо зробити весь необхідний обсяг робіт у рентген відділенні за 500 тисяч гривень. «Якщо проектувальники скажуть, що це не можливо, що тоді проект не відповідатиме державним будівельним нормам, а, отже,УКБ ним займатиметься не буде, бо обласна державна адміністрація на порушення не піде,» — сказав він. Переговори ведуться з кількома фірмами.

Найближча сесія обласної ради має розглянути питання  виділення грошей  диспансеру, тожтоді ситуація, гадаємо, більш менш проясниться. Тим часом чорнобильці вважають, що затягуванням часу у них просто хочуть забрати рентген апарат.В черговий раз.  «У 2012 році нам вже виділяли такий апарат, — пояснює Олександр Симоненко. — Але тодішній керівник області нишком перенаправив його в госпіталь до чергової дати афганців. Ми не стали тоді піднімати хвилю протесту, оскільки отримали чесне слово від влади, що наступний апарат буде наш. Влада змінилася і «чесне слово» пропало. Тепер у нас остання можливість зберегти для нашого диспансеруцей сучасний і, що важливо для постраждалих від радіації, малоопромінюючий апарат».

…Сьогодні виповнилося 30 роківвід дня страшної техногенної катастрофи на Чорнобильській атомній. З цієї нагоди 2016  рік оголошений Президентом України Роком вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС. А ми все сперечаємося і не можемо дійти згоди – чи варті Герої сучасного медичного обладнання і відремонтованих приміщень! Прикро…

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of
Top